“Ik kies bewust voor een toekomst in het ambacht”
Toen Mees (26) enkele jaren geleden een Open Dag van Vakschool Schoonhoven bezocht, wist hij één ding zeker: hij wilde iets maken met zijn handen. Alleen tussen goudsmeden en zilversmeden kiezen? Dat vond hij lastig. Inmiddels zit hij in het laatste jaar van de versnelde opleiding Ondernemer Goudsmid en heeft hij zijn volgende stap al bepaald: na zijn diploma stroomt hij door naar de opleiding Silversmith Design.
Van Goudsmeden naar Silversmith Design
Creativiteit speelde al vroeg een belangrijke rol in zijn leven. “Mijn ouders zijn allebei van origine kunstenaar. Waar veel kinderen op muziekles gingen, bracht ik veel tijd door in een atelier.” Die creatieve omgeving legde de basis voor zijn interesse in ambacht en vormgeving.
Na de havo werkte Mees eerst een tijd, totdat een allergie voor materialen in zijn vorige baan hem dwong een andere richting te kiezen. Dat bleek achteraf een geluk bij een ongeluk. “Toen de mbo-aanmeldingen openden, kwam de opleiding precies op het juiste moment voorbij.”
Van hobby naar vak
Hoewel hij al wat ervaring had opgedaan tijdens een cursus edelsmeden die hij samen met zijn vader volgde, ontdekte hij op de vakschool pas echt hoeveel er binnen het vak te leren valt. “Je begint met eenvoudige oefeningen en werkt uiteindelijk toe naar complexe sieraden. Als ik terugkijk naar mijn eerste werkstukken zie ik hoeveel vooruitgang ik heb gemaakt.”
Naast de praktijklessen goudsmeden volgde hij ook vakken als edelsteenkunde en zilversmeden. Vooral dat laatste wakkerde zijn interesse verder aan. “Bij edelsteenkunde leer je niet alleen hoe edelstenen ontstaan, maar ook hoe je kunt bepalen welke steen je voor je hebt. Dat vond ik ontzettend interessant.”
Een logische volgende stap
Dat Mees na zijn diploma verdergaat met Silversmith Design is geen toevallige keuze. “Toen ik de Open Dag bezocht, twijfelde ik tussen goudsmeden en zilversmeden. Toen ik hoorde dat je na goudsmeden een verkorte route naar Silver Design kunt volgen, wist ik eigenlijk meteen dat ik dat wilde doen.”
Voor hem is de vervolgopleiding een kans om zijn vakmanschap verder uit te breiden. Dankzij de kennis en vaardigheden die hij tijdens de opleiding goudsmeden heeft opgedaan, kan hij zich straks verdiepen in het ontwerpen en maken van grotere zilveren objecten.
Meesterstuk als kroon op het werk
Momenteel werkt Mees aan zijn Meesterstuk, een belangrijk onderdeel van zijn examenjaar. Daarin laat hij zien wat hij de afgelopen jaren heeft geleerd.
“Ik maak een boekcover met meerdere edelstenen en parels. In het midden komt een afbeelding van Sint Eloy, de patroonheilige van de smeden. Daaromheen komen vier ajour gezaagde vensters met bloemmotieven.”
Daarnaast rondde hij onlangs zijn stage van 1.000 uur af. Een leerzame periode waarin hij zijn kennis uit de opleiding direct kon toepassen in de praktijk.
Tussen vakmanschap en toekomst
Wat Mees zo aanspreekt aan Vakschool Schoonhoven is de sfeer. “De school zit vol creatieve mensen die met passie bezig zijn met hun ambacht. Dat werkt inspirerend.” Ook het persoonlijke contact met docenten noemt hij een groot pluspunt. “Omdat de school kleinschalig is, stap je makkelijk op iemand af als je een vraag hebt.”